INFORMACJA NA TEMAT JAKOŚCI WODY Z UJĘCIA CZARNA BIAŁOSTOCKA

INFORMACJA NA TEMAT JAKOŚCI WODY Z UJĘCIA CZARNA BIAŁOSTOCKA

INFORMACJA NA TEMAT JAKOŚCI WODY Z UJĘCIA CZARNA BIAŁOSTOCKA

Możliwość komentowania INFORMACJA NA TEMAT JAKOŚCI WODY Z UJĘCIA CZARNA BIAŁOSTOCKA została wyłączona

Czarna Białostocka, 07.10.2015r.

INFORMACJA NA TEMAT JAKOŚCI WODY
Z UJĘCIA CZARNA BIAŁOSTOCKA

                   Ujęcie wody podziemnej wodociągu w Czarnej Białostockiej stanowią dwie studnie wiercone o głębokości 79m i 80m znajdujące się na terenie „Przedsiębiorstwa Komunalnego” w Czarnej Białostockiej Sp. z o.o. Studnie te ujmują do eksploatacji wgłębną warstwę wodonośną odizolowaną od powierzchni terenu ok. 33-38-metrowym kompleksem utworów słaboprzepuszczalnych.
Przeprowadzone badania uzdatnionej wody potwierdzają, że nie jest ona narażona na zanieczyszczenia wodami podskórnymi, a tym samym na potencjalne zanieczyszczenia organiczne o czym świadczy niska zawartość chlorków, amoniaku, azotynów i azotanów.

Woda surowa pod względem bakteriologicznym spełnia wymagania stawiane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Z przeprowadzonej analizy wody pod względem zawartości składników mineralnych przeprowadzonej na zlecenie Przedsiębiorstwa przez specjalistyczne laboratorium wynika, że woda w Czarnej Białostockiej spełnia wymagania z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011r. w sprawie wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych (Dz. U. z 2011r. Nr 85 poz. 466) i jest szczególnie zalecana dla przygotowywania żywności dla niemowląt.

Poniżej przedstawiamy wyniki wody z zestawieniem wymagań zapisanych w Rozporządzeniu:

Parametr                       Woda z ujęcia Czarna Białostocka                      Wymagania Rozporządzenia (Dz. U. z 2011r. Nr 85 poz. 466)
Sód                                    6,1 mg/l                                                                               poniżej 20 mg/l
Chlorki                            poniżej 2,0 mg/l                                                                poniżej 20 mg/l
Fluorki                             0,12 mg/l                                                                             poniżej 0,7 mg/l
Azotany                           poniżej 1,0 mg/l                                                                 poniżej 10 mg/l

Zawartość magnezu w wodzie z ujęcia Czarna Białostocka wynosi  13 mg/l

Zawartość wapnia: 77 mg/l

Zawartość potasu: 1,32 mg/l

Jak wynika z powyższego zestawienia, woda z ujęcia Czarna Białostocka spełnia nawet rygorystyczne wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia dla niemowląt, zaś ze względu na swój skład chemiczny jest zalecana szczególnie dla osób, które wymagają diety ubogiej w sód. Zawartość sodu wg. Rozporządzenia (Dz. U. z 2011r. Nr 85 poz. 466) powinna wynosić w takiej wodzie nie więcej niż 20 mg/l . Nasza woda zawiera go zaledwie 6,1 mg.
Po zestawieniu otrzymanych wyników badań wody z testem wód mineralnych i źródlanych przeprowadzonym przez miesięcznik konsumencki PRO-TEST woda z naszego wodociągu pod względem zawartości chlorków, siarczanów, potasu i sodu znajduje się w czołówce rankingu (zajmuje miejsca od 3 do 6 na 16 rodzajów wód). W tym samym rankingu pod względem zawartości wapnia i magnezu zajmuje 13 miejsce.

 
Jest to bardzo dobry wynik, gdyż dla porównania- woda znanej marki w tym rankingu zajmuje miejsce 14.
Nie bez znaczenia jest również cena. Litr wspomnianej wody znanej marki kosztuje ok. 1,85zł za 1,5l, podczas gdy kranowa woda pochodząca z ujęcia w Czarnej Białostockiej kosztuje mniej niż 0,5 grosza za litr.

Jak wynika z powyższej analizy woda pochodząca z ujęcia Czarna Białostocka:

  • jest wodą bezpieczną, zdrową i bogatą w składniki mineralne,
  • spełnia wszelkie normy i jest w pełni bezpieczna do spożycia,
  • spełnia wymagania czystości bakteriologicznej, fizykochemicznej i chemicznej,
  • może być spożywana bez przegotowania.

Back to Top